Polacy kupują i sprzedają więcej mieszkań

W ostatnich latach polski rynek rozwinął się na tyle dobrze, że dziś z powodzeniem można porównywać go z rynkami innych krajów zachodnioeuropejskich. Taka sytuacja spowodowała również zmianę w świadomości polskiego społeczeństwa. Staliśmy się jako konsumenci nie tylko bardziej wymagający, ale także bardziej wygodni. Dziś potrzeba wiele zachodu ze strony konkretnej firmy, by przyciągnąć uwagę potencjalnego odbiorcy. Jeszcze trudniej jest osobom prywatnym, którym często bardzo trudno jest przebić się pośród wysokiej konkurencji budowanej przez wielkie korporacje, często pochodzące w dodatku z innych części świata. Z pewnością najciekawszą sytuację da się na chwilę obecną zaobserwować w branży nieruchomości. Polskie rodziny masowo pozbywają się starych mieszkań na rzecz nowoczesnych apartamentów czy domów zlokalizowanych za miastem. Wydaje się jednak, że nie wszyscy właściciele nieruchomości wiedzą dokładnie jak należy poprowadzić sprzedaż swojego mieszkania. W takich przypadkach niezbędna staje się przede wszystkim pomoc profesjonalnych firm zajmujących się elementami takimi jak wyceny domów czy innych nieruchomości.

Świadomość Polaków odnośnie oferowanych mieszkań rośnie

Zaledwie kilkanaście lat temu społeczeństwa polskie nie bardzo rozumiało zasady rynku nieruchomości. Kupno mieszkania ograniczało się dla przeciętnej rodziny wyłącznie do znalezienia praktycznego miejsca, które można nabyć szybko i za rozsądną cenę. Dziś sytuacja diametralnie się zmieniła. Czynniki wpływające na konsumenta to zbiór pewnych elementów, bez których transakcja między nim a właścicielem obiektu nie dojdzie do skutku. Dla przeciętnego kupca liczy się więc między innymi bezpieczeństwo obiektu, a także bliskiej jemu okolicy. Ten czynnik stanowi priorytet najczęściej dla rodzin z dziećmi. Innym równie ważnym aspektem dla bardziej zamożnych Polaków jest dziś oczywiście wygoda i nowoczesność. Inwestorzy oraz firmy budowlane prześcigają się w projektowaniu i stawianiu coraz to bardziej innowacyjnych obiektów, które niewątpliwie przyciągają uwagę odbiorców. Można śmiało stwierdzić, że dzisiaj większa część konsumentów stała się również bardzo kapryśna. Nie ma w tym jednak niczego dziwnego, ponieważ nowe mieszkanie w dużym mieście to dla wielu rodzin inwestycja na całe życie. Każda taka decyzja jest więc dla nich jedną z najważniejszych.

Sprzedaż mieszkania to dla niektórych problem

Właściciele nieruchomości wystawionych na sprzedaż dzielą się w zasadzie na dwie grupy. Jedna z nich doskonale wie w jaki sposób szybko sprzedać mieszkanie czy dom za odpowiednią cenę. Niektórzy wciąż nie bardzo wiedzą jednak jak się do tego zabrać. Z pewnością jednym z najważniejszych kroków jest kontakt z firmą, której wyceny domów pozwalają na sprawiedliwe określenie wartości każdej powierzonej jej nieruchomości. Dokument zawierający wspomnianą już wycenę wydaje oczywiście rzeczoznawca. Warto bowiem dodać, że mocy prawnej nie będzie miało żadne szacowanie wykonywane przez właściciela konkretnego obiektu. Głównie ze względu na subiektywizm, którym z pewnością każdy byłby skłonny się kierować. Ale nie tylko, ponieważ do wykonywania zadań podlegających pod obowiązki rzeczoznawcy potrzebne są kompetencje. Warto wspomnieć chociażby o tym, iż każda osoba wykonująca wspomniany zawód musi zdać egzamin państwowy przed specjalnie powołaną do tego komisją. Każdy sprzedający powinien więc zwrócić się o pomoc do firmy zajmującej się wyceną nieruchomości. W ten sposób o wiele szybciej nadarzy się możliwość sprzedaży obiektu potencjalnemu konsumentowi.

Remont przed wyceną to nie reguła

Wiele osób krótko przed sprzedażą mieszkania czy domu decyduje się na przeprowadzenie remontu generalnego, licząc przy tym na to, że wartość całości podczas wyceny maksymalnie wzrośnie. Warto jednak przed wykonaniem takich prac zastanowić się czy rzeczywiście remont podczas sprzedaży lokalu w całości się zwróci. Najlepszym sposobem na uzyskanie odpowiedzi będzie konsultacja z firmą zajmującą się wyceną. Pracownik spółki może wykonać wstępną wycenę i porównać ją z hipotetyczną wyceną po dokonaniu zaplanowanych zmian. Najczęściej najkorzystniejsze w przypadku starszych mieszkań staje się montaż nowych instalacji grzewczych czy wodociągowych. Warto nierzadko odświeżyć również nieco mieszkanie poprzez odmalowanie ścian. Wydaje się jednak, że nie sposób zadbać o wszystko, ponieważ czynników wpływających na wyceny domów jest naprawdę wiele. O niektórych z nich przeciętny właściciel mieszkania nawet nie zdoła pomyśleć.

Najpopularniejsze czynniki wpływające na wycenę nieruchomości

Wycena domuWyceny domów można podzielić na dwie części. Pierwsza związana jest oczywiście z czynnikami wewnętrznymi. Rzeczoznawca dokonujący wyceny zwraca uwagę między innymi na zainstalowane instalacje. Ważne jest to, by wszystkie pozostały bez zarzutu, ponieważ potrzeba wymiany znacznie obniży wartość ostatecznej oceny. Dodatkowo liczy się również aspekt estetyczny i wrażenie, które dany lokal wywołuje. Szczególnie wtedy, gdy budynek ma już swoje lata. Warto bowiem zauważyć, że dzisiaj o wiele bardziej w cenie stają się nowe domy i mieszkania. Druga część wyceny związana jest z czynnikami zewnętrznymi. W tym przypadku rzeczoznawca zwraca uwagę w zasadzie na wszystko. Doceniana jest na przykład bliskość punktów handlowo-usługowych czy ośrodków szkolnych. W cenie – szczególnie w większych miastach – jest również obecność przystanków komunikacji miejskiej. Z drugiej strony hałas wywoływany przez tramwaje, autobusy czy samochody obniża wartość mieszkania. Najlepiej więc, jeśli okna wychodzą dla przykładu na podwórko.

Nie da się ukryć, iż nowe mieszkania sprzedają się dziś jak świeże bułeczki w piekarni. Z drugiej strony nie wszystkich Polaków stać obecnie na tego typu inwestycje. Niektórzy preferują również starsze obiekty takie jak kamienice czy peerelowskie wieżowce. Warto w przypadku posiadania takiej nieruchomości zadbać o to, by została ona przed wystawieniem na sprzedaż odpowiednio wyceniona. Należy również pamiętać, iż raz wykonana wycena nie jest trwała. Na przestrzeni lat mieszkanie może zarówno zyskać, jak i stracić na wartości.