Wymiana amortyzatorów

Samochód jest urządzeniem, z którego na co dzień korzystają miliony. Służy on społeczeństwom mieszkającym w zasadzie na wszystkich kontynentach. W większości krajów wiele rodzin przestałoby normalnie funkcjonować, gdyby nagle pojazdy zmotoryzowane zniknęły z powierzchni ziemi. Czasami wspomniane maszyny ulegają w jednostkowych przypadkach awariom. Te ostatnie są najczęściej związane z amortyzatorami, które trzeba wymienić. Wielu kierowców nie ma pojęcia o tym, jak poprawnie to zrobić. Z pomocą przychodzą wtedy warsztaty samochodowe oraz serwisy, które służą fachową pomocą – także w przypadku wielu innych przypadłości, które dotykają auta. Warto jednak wiedzieć, że wymiana amortyzatorów wcale nie musi być taka skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Dla majsterkowiczów i miłośników motoryzacji nie będzie to duży problem. Z kolei dla zupełnych laików zalecany jest raczej kontakt z fachowcem, ponieważ niewłaściwe działania mogą tylko pogorszyć stan samochodu. Jeśli chodzi o wymianę amortyzatorów, bez względu na to czy jest ona potrzebna, czy nie, warto wiedzieć co nieco o samym procesie, który jest wtedy przeprowadzany.

Proces wymiany krok po kroku

Pierwszym krokiem podczas wymiany amortyzatorów jest oczywiście odkręcenie koła. Następnie należy wykręcić tarczę hamulcową z metalową osłoną pod tarczą. Kolejne czynności związane są z odkręceniem dwóch śrub. Jedna z nich spaja widełki amortyzatora z wahaczem dolnym, natomiast druga trzyma amortyzator w widełkach. Kolejnym krokiem powinno być wybicie trzpienia wahacza dolnego z bloku piasty. Jest to czynność dość skomplikowana i wymagająca ściągacza. Można sobie poradzić bez niego, jednak osoba niemająca na co dzień kontaktu z mechaniką samochodową może mieć z tym niemały problem. Wybity trzpień wahacza – tym razem górnego – to kolejny krok na drodze do przeprowadzenia sprawnej wymiany amortyzatorów. Na tym etapie pracy po odkręceniu dwóch nakrętek trzymających amortyzatory pod maską, wspomniana część powinna być już ruchoma na tyle, że da się ją wyciągnąć z widełek amortyzatora. Samodzielna wymiana amortyzatora nierzadko i tak wymaga wizyty w warsztacie samochodowym, ponieważ samochód potrzebuje nowych części. Można oczywiście samemu wybudować ściągacz, ale hobbystyczny mechanik może sobie z tym nie poradzić. Po wymianie elementu należy złożyć wszystko odwrotnie do kolejności rozmontowywania. Nierzadko cały proces zajmuje nawet do kilku godzin dla osoby wprawionej w wymianę amortyzatorów. Dlatego też warto zdecydować się na odstawienie samochodu do warsztatu.

Mechanik wymieni amortyzatory o wiele szybciej

Opona do wymianyKorzystanie z pomocy mechanika przy jakimkolwiek problemie z autem z pewnością ma o wiele więcej plusów niż minusów. Jednocześnie należy zaznaczyć, iż powyższy wniosek będzie prawdziwy wyłącznie w sytuacji, w której wybrany warsztat będzie świadczył usługi na konkretnym poziomie. Przy okazji problemów z wymianą amortyzatorów czy naprawą innych usterek warto zajrzeć na stronę www. Profesjonalny mechanik samochodowy zajmie się serwisowaniem auta o wiele szybciej i skuteczniej niż zrobi to niedoświadczony w mechanice kierowca. Co więcej, fachowiec naprawi auto i wymieni część bez większych kłopotów. Nierzadko bywa tak, że właściciel auta zabierając się za jego naprawę tylko pogarsza sprawę. Należy unikać takich sytuacji, ponieważ zwykle prowadzą one wyłącznie do zwiększenia kosztów i wydłużenia czasu naprawy. Wiele osób nie wie, jak znaleźć zaufany serwis, dlatego warto poznać kilka sposobów, dzięki którym rzeczywiście szybko wybierze się mechanika dla siebie.

Znalezienie dobrego mechanika nie jest dziś trudne

W dobie internetu najszybszym sposobem na znalezienie jakiejkolwiek firmy – w tym także warsztatu samochodowego – jest z pewnością cyberprzestrzeń. Należy przy tym uważać, by trafić na ofertę profesjonalnych i doświadczonych mechaników. Warto w takiej sytuacji przeszukiwać strony internetowe na portalach motoryzacyjnych. Nierzadko pomocą stają się znajomi, którzy wcześniej również – na przykład przy okazji wymiany amortyzatorów – korzystali z usług danej działalności. Informacje na temat dobrych mechaników można znaleźć również na łamach magazynów samochodowych. Oprócz wiadomości stricte informacyjnych w tych ostatnich znajdują się również ciekawostki poszerzające wiedzę przeciętnego kierowcy. Wielu hobbystycznych mechaników i pasjonatów motoryzacji prenumeruje takie periodyki.

Wydaje się więc, że przy okazji wymiany amortyzatorów warto w ostatecznym rozrachunku skorzystać z wiedzy profesjonalnego mechanika. Tylko doświadczony kierowca znający się na rzeczy może sobie pozwolić na przeprowadzenie wymiany we własnym domu. Kontakt z warsztatem samochodowym pozwala spotkać się nie tylko z profesjonalizmem i skutecznością danego mechanika, ale także zaoszczędza czas, który musielibyśmy spędzić w garażu. Warto dla spokoju własnego sumienia przy okazji jakiejkolwiek awarii oddać auto w dobre i zaufane ręce. Dodatkowo – nawet jeśli samochód sprawuje się idealnie – raz do roku każdy kierowca zobowiązany jest do przeprowadzenia przeglądu pod okiem zawodowego mechanika.